Alpay Onkardeşler

YÖNDES Genel Müdürü   [email protected]

 

1968 doğumlu Alpay ONKARDEŞLER, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. Mezuniyetinden sonra İzkum Itriyat Deposu’nda Satış ve Satın Alma Müdürü, EDAK Eczacılar Kooperatifi’nde Muhasebe ve Personel Müdür Yardımcısı, Kalite ve İnsan Kaynakları Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2013 yılından itibaren YÖNDES Yönetim Danışmanlık şirket ortağı ve Genel Müdürü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Kariyer sürecinde kendi alanlarında öncü uzmanlar ile süreç ve inovasyon yönetimi alanında ülke çapında önemli projelerde Proje Koordinatörü olarak çalışma deneyimi elde etmiştir. 1996 yılında görev yaptığı EDAK Eczacılar Kooperatifi’nde yönetim sistemleri çalışmalarını yürütmüş, EDAK ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini Türkiye’de ilk alan kooperatif olmuştur. 2000 yılında EDAK’ta İnsan Kaynakları Bölümü’nün kurulması ve etkinleştirilmesi çalışmalarını yürüterek çağdaş insan kaynakları uygulamalarını hayata geçirmiştir.

2000-2002 yılları arasında, Prof. Dr. İbrahim Kavrakoğlu’nun danışmanlığında eczacı kooperatiflerinin toplam kaliteye geçiş projesinde görev almıştır. Prof. Dr. Arman KIRIM’ın danışmanlığı ile Türkiye’de faaliyet gösteren diğer eczacı kooperatiflerinin 25 organizasyonunu kapsayan, iş süreçlerinin türdeşleşmesi, iyileştirilmesi ve tüm yapıların ERP sistemine geçirilmesi projesinde 2005-2006 yıllarında Türkiye Proje Lideri olarak görev almış ve inovasyon temelli iş modellerini oluşturmuştur.

2013 yılından itibaren yönetim danışmanlığı faaliyetlerine başlayan Alpay ONKARDEŞLER, enerji, gümrük müşavirliği, lojistik, endüstriyel otomasyon, bilişim, gıda gibi birçok sektörde danışmanlık projelerini yürütmüş, halen de sürdürmektedir.
Proje Yönetimi, Stratejik Planlama, Süreç Yönetimi, İnsan Kaynakları, Kurumsal Yönetim, Tedarik Zinciri Yönetimi, Yeniden Yapılanma, Kalite Yönetimi, İş Geliştirme gibi başlıklar kapsamında 20 yıl boyunca üst düzey yönetici ve yönetim danışmanı olarak sürdürdüğü çalışmalarında sürdürülebilir gelişmenin, rekabet edilebilirliğin ve kaliteli hizmet anlayışının en temel anahtarı olarak gördüğü “Sürekli İnovasyon” felsefesi ile hareket ederek kuruluşların pazar payı, karlılık, verimlilik, büyüme gibi alanlarında önemli gelişmeler sağlamıştır.

Alpay ONKARDEŞLER, Ege Yönetim Danışmanları Derneği kurucu üyesi ve Denetim Kurulu Üyesi’dir.